Δωρεές σε σχολές του Ε.Ν.

Πολυάριθμες δωρεές για τη ναυτική εκπαίδευση

Το έναυσμα για τις δωρεές του Ιδρύματος Ευγενίδου για τη ναυτική εκπαίδευση δόθηκε το 1959, όταν η Μαριάνθη Σίμου προσέφερε ένα σημαντικό ποσό για την αγορά εκπαιδευτικού σκάφους για τους μαθητές των σχολών του Εμπορικού Ναυτικού.

Το «ΕΥΓΕΝΙΟΣ ΕΥΓΕΝΙΔΗΣ», όπως μετονομάστηκε προς τιμήν του αείμνηστου εθνικού ευεργέτη, διατήρησε τον ρόλο του εκπαιδευτικού ιστιοφόρου για τους δόκιμους του Εμπορικού Ναυτικού, μέχρι το 1990.

Το 1991, επί προεδρίας Νίκου Βερνίκου-Ευγενίδη (1981-2000), αποφασίσθηκε η δωρεά προσομοιωτή κινήσεων και ελιγμών πλοίου (simulator) αξίας 1.250.000$ στο Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας.

Τα τελευταία χρόνια, επί προεδρίας Λεωνίδα Δημητριάδη-Ευγενίδη (2000-σήμερα), το Ίδρυμα πραγματοποίησε σημαντικές δωρεές για τη ναυτική εκπαίδευση, μεταξύ των οποίων η αποκατάσταση των ζημιών από τους σεισμούς του 2014 και πλήρης ανακαίνιση της Α.Ε.Ν. Ιονίων Νήσων (δωρεά ύψους 700,000 €), καθώς και η πρόσφατη (2018) επισκευή της Α.Ε.Ν. Κύμης (δωρεά ύψους 90,000 €).

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την δωρεά στην Α.Ε.Ν. Ιονίων Νήσων μπορείτε να παρακολουθήσετε εδώ το video από την εκπομπή "ΑΕΙΝΑΥΤΕΣ".

Άλλες δωρεές που πραγματοποιήθηκαν από την σύσταση του Ιδρύματος Ευγενίδου και συνεχίζουν να πραγματοποιούνται σήμερα περιλαμβάνουν: εξοπλισμό εργαστηρίων Α.Ε.Ν. και ΕΠΑ.Λ., κάλυψη εξόδων συμμετοχής επιστημόνων σε επιστημονικά συνέδρια, δωρεές βιβλίων σε σχολεία, σχολές και άλλους παιδαγωγικούς φορείς και εγχειριδίων κατευθυνόμενης εκπαίδευσης στο Υπουργείο Ναυτιλίας, εκπόνηση επιστημονικών ερευνών και διοργάνωση συνεδρίων για τη ναυτική εκπαίδευση, σύσταση ομάδων εργασίας για την επικαιροποίηση και ανανέωση των αναλυτικών προγραμμάτων σπουδών των σχολών του Εμπορικού Ναυτικού και πολλά άλλα.

νε