Το ζεύγος γαλαξιών Arp 143 περιέχει τον παραμορφωμένο σπειροειδή γαλαξία NGC 2445, που διανύει μια έντονη περίοδο αστρογένεσης (δεξιά), καθώς και τον γαλαξία NGC 2444. Όπως αποτυπώνεται σε αυτή την εικόνα από το διαστημικό τηλεσκόπιο Hubble, η θεαματική μετωπική σύγκρουση μεταξύ των γαλαξιών NGC 2445 και NGC 2444 σχημάτισε γύρω από τον πρώτο μία ασυνήθιστη τριγωνική περιοχή έντονης αστρογένεσης.

Σύμφωνα με τους αστρονόμους, η διέλευση του ενός γαλαξία μέσα από τον άλλον, έδωσε το έναυσμα για τον σχηματισμό χιλιάδων νέων άστρων στον γαλαξία NGC 2445, όπως φαίνεται στην δεξιά πλευρά της εικόνας. Αυτή η έντονη περίοδος αστρογένεσης στον γαλαξία NGC 2445 οφείλεται στην μεγάλη του περιεκτικότητα σε αέρια. Ωστόσο, δεν έχει ξεφύγει ακόμα από τη βαρυτική έλξη του γειτονικού του γαλαξία NGC 2444. Απ’ ό,τι φαίνεται, μάλιστα, την κοσμική αυτή διελκυστίνδα μεταξύ των δύο γαλαξιών φαίνεται να κερδίζει ο NGC 2444, καθώς με την βαρυτική του έλξη έχει «απορροφήσει» αέρια από τον NGC 2445, σχηματίζοντας αυτό το παράξενο τρίγωνο των νεογέννητων άστρων.

«Προσομοιώσεις δείχνουν ότι η μετωπική σύγκρουση μεταξύ δύο γαλαξιών μπορεί να οδηγήσει στον σχηματισμό ενός δακτυλίου νεογέννητων άστρων», λέει σχετικά η αστρονόμος Julianne Dalcanton του Κέντρου Υπολογιστικής Αστροφυσικής του Ινστιτούτου Flatiron στη Νέα Υόρκη και του Πανεπιστημίου της Ουάσιγκτον στο Σιάτλ. «Επομένως, οι δακτύλιοι αστρογένεσης δεν είναι ασυνήθιστοι. Αυτό, όμως, που είναι περίεργο σε αυτό το σύστημα είναι ότι παρατηρούμε ένα τρίγωνο αστρογένεσης. Αυτό εν μέρει οφείλεται στο ότι οι δύο γαλαξίες βρίσκονται ακόμη πολύ κοντά μεταξύ τους  και ο NGC 2444 εξακολουθεί να επηρεάζει βαρυτικά τον γαλαξία NGC 2445. Έτσι, δεν είναι ακόμη εντελώς «ελεύθεροι» ο ένας από τον άλλο και η ασυνήθιστη αλληλεπίδρασή τους στρεβλώνει τον δακτύλιο στο τρίγωνο που βλέπουμε».

Στην βαρυτική έλξη του NGC 2444 οφείλονται επίσης και οι εκροές αερίων από τον γειτονικό του γαλαξία, απ’ τα οποία σχηματίζονται οι «ζώνες» νεογέννητων γαλάζιων άστρων, που φαίνεται να σχηματίζουν μία γέφυρα μεταξύ των δύο γαλαξιών.

Οι αστρονόμοι εκτιμούν ότι τα άστρα στις ζώνες αυτές γεννήθηκαν πριν από περίπου 50-100 εκατ. χρόνια, καθώς όμως ο NGC 2445 συνεχίζει να απομακρύνεται αργά από τον NGC 2444, τα νεαρά αυτά άστρα εγκαταλείπονται πίσω του.

Πηγή: Galaxy Collision Creates 'Space Triangle' in New Hubble Image | NASA

Φωτογραφία: NASA, ESA, STScI, Julianne Dalcanton (Center for Computational Astrophysics / Flatiron Inst. and University of Washington); Image Processing: Joseph DePasquale (STScI)NASA’s Webb Will Join Forces