Αυτά είναι μερικά μόνο απ΄τα πολύ ενδιαφέροντα ερωτήματα, στα οποία καλούνται να απαντήσουν επιφανείς προσκεκλημένοι επιστήμονες, στην ειδική εκδήλωση-συζήτηση που διοργανώνεται την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2012 και ώρα 19:00 στο Αμφιθέατρο του Ιδρύματος Ευγενίδου.

Η εκδήλωση διοργανώνεται από τη Βιβλιοθήκη του Ιδρύματος Ευγενίδου και τις εκδόσεις Liberal Books, με αφορμή την έκδοση στα Ελληνικά του βιβλίου του Jeffrey Bennett “Πέρα από τα UFO” που έχει ως θέμα τη σύγχρονη επιστημονική αναζήτηση εξωγήινης ζωής.
Στο θέμα αναλαμβάνουν να μας εισάγουν οι κ.κ.

• Παύλος Γ. Λασκαρίδης, Ομότιμος Καθηγητής Αστροφυσικής Πανεπιστημίου Αθηνών,
• Ξενοφών Μουσάς, Καθηγητής Φυσικής Διαστήματος Πανεπιστημίου Αθηνών και
• Χάρης Αναστόπουλος, Λέκτορας Θεωρητικής Φυσικής Πανεπιστημίου Πατρών και μεταφραστής του προς παρουσίαση βιβλίου.

Τον Συντονισμό της εκδήλωσης έχει αναλάβει ο κ. Διονύσης Π. Σιμόπουλος, Διευθυντής του Ευγενιδείου Πλανηταρίου.

Η συμμετοχή είναι ελεύθερη, αλλά η δήλωση συμμετοχής απαραίτητη λόγω περιορισμένων θέσεων. Σε περίπτωση εξάντλησης των θέσεων, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Τηλέφωνα κρατήσεων: 210 9469631-32 (Δευτέρα έως Πέμπτη: 8.30-20.00, Παρασκευή και Σάββατο: 8.30-15.30).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

19:00 Προσέλευση - Καλωσόρισμα

19:15 Παύλος Γ. Λασκαρίδης, Ομότιμος Καθηγητής Αστροφυσικής Πανεπιστημίου Αθηνών
«Αντιμετώπιση του φαινομένου των UFO από τον άνθρωπο»

19:30 Ξενοφών Μουσάς, Αναπληρωτής Καθηγητής Φυσικής Διαστήματος Πανεπιστημίου Αθηνών
«Aπό την Πανσπερμία στους εξωγήινους φίλους»

19:45 Χάρης Αναστόπουλος, Λέκτορας Θεωρητικής Φυσικής Πανεπιστημίου Πατρών
«Η επιστήμη της αστροβιολογίας»

20:05 Συζήτηση
Τον συντονισμό της εκδήλωσης έχει αναλάβει ο Διονύσης Σιμόπουλος, Διευθυντής Ευγενιδείου Πλανηταρίου.