eBook Academic Collection

Περιέχει μία μεγάλη ποικιλία από ηλεκτρονικά βιβλία, που καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα ακαδημαϊκών θεμάτων, και αποτελεί σημαντικό συμπλήρωμα για οποιαδήποτε ακαδημαϊκή συλλογή. Αυτή τη στιγμή δίνει πρόσβαση σε περισσότερα από 180.000 ηλεκτρονικά βιβλία και περιλαμβάνει τίτλους από κορυφαίους πανεπιστημιακούς εκδοτικούς οίκους όπως: Oxford University Press, MIT Press, State University of New York Press, Cambridge University Press, University of California Press, McGill-Queen's University Press, Harvard University, Elsevier, Ashgate Publishing, Taylor & Francis, Sage Publications and John Wiley & Sons.

Computers & Applied Sciences Complete

Καλύπτει όλο το φάσμα της έρευνας και της ανάπτυξης των τομέων των υπολογιστικών και των εφαρμοσμένων επιστημών. Το CASC παρέχει ευρετηρίαση και περιλήψεις για περίπου 2.200 ακαδημαϊκά περιοδικά, επαγγελματικές εκδόσεις και άλλες πηγές αναφοράς από μία ποικιλία συλλογών. Πλήρες κείμενο διατίθεται επίσης για πάνω από 1.000 περιοδικά.

Academic Search Ultimate

Προσφέρει μία μοναδική συλλογή χιλιάδων, υψηλά αξιολογημένων περιοδικών πλήρους κειμένου. Ο συνδυασμός ακαδημαϊκών περιοδικών, εκλαϊκευμένων περιοδικών, περιοδικών εκθέσεων, βιβλίων και βίντεο ανταποκρίνεται στις ανάγκες των μελετητών σε όλα τα επιστημονικά πεδία: την αστρονομία, την ανθρωπολογία, τη βιοϊατρική, τη μηχανική, την υγεία, το δίκαιο, τα μαθηματικά, τη φαρμακολογία, τη ζωολογία κ.ά..

Μπορείτε να επισκεφθείτε τις βάσεις αυτές μέσω των Η/Υ που διατίθενται στους χώρους της Βιβλιοθήκης.