Την Τρίτη 10 Μαΐου πραγματοποιήθηκε ημερίδα του 1ου ΕΠΑ.Λ. ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ «ΕΥΓΕΝΙΟΣ ΕΥΓΕΝΙΔΗΣ» με τίτλο «3R Boat» και σκοπό την διάχυση των αποτελεσμάτων του σχεδίου δράσης που υλοποιείται στο πλαίσιο του προγράμματος «Μία νέα αρχή στα ΕΠΑ.Λ».

Στην ημερίδα απηύθυνε χαιρετισμό μέσω Διαδικτύου ο Πρόεδρος του Ιδρύματος Ευγενίδου και Nαυτιλιακός Πρέσβης Καλής Θελήσεως του Διεθνούς Ναυτιλιακού Οργανισμού (IMO) στην Ελλάδα κ. Λεωνίδας Δημητριάδης-Ευγενίδης, ο οποίος αφού χαιρέτησε τους άξιους/ες εκπαιδευτικούς καθώς και τους μαθητές/τριες του σχολείου,  τόνισε την αξία του ναυτικού επαγγέλματος και τις προοπτικές του, την αναγκαιότητα δημιουργίας ναυτικού τομέα στα ΕΠΑ.Λ. της ακριτικής Θράκης που παραδοσιακά έχει προσφέρει πληθώρα ναυτικών στην ναυτική οικογένεια, αλλά και την σημασία του σωστού τρόπου προσέλκυσης των νέων στα ναυτικά επαγγέλματα.

Χαρακτηριστικά ανέφερε «σε μία εποχή που η προσέλκυση στα ναυτικά επαγγέλματα στηρίζεται κατά κύριο λόγο στην οικογένεια και στα καλά λόγια του κοντινού κοινωνικού περιβάλλοντος, αξίζει να προβάλλουμε τα κύρια χαρακτηριστικά του ναυτικού επαγγέλματος που στηρίζεται απολύτως στην αξιοκρατία και αποτελεί διαβατήριο για μια καλύτερη ποιότητα ζωής».

ιε