Κατά τη διάρκεια του διήμερου συνεδρίου για τη Ναυτική Εκπαίδευση, που διοργανώθηκε από το Ίδρυμα Ευγενίδου υπό την αιγίδα του Υπουργείου Ναυτιλίας και Αιγαίου στις 7 και 8 Μαρτίου 2014, συζητήθηκαν κατά κύριο λόγο τα ακόλουθα:

Η μεγάλη σημασία που αποδίδεται από τους εμπλεκομένους στη Ναυτική Εκπαίδευση και η σπουδαιότητα της από κοινού συζήτησης των προβληματισμών, ανταλλαγής εμπειριών, επιδίωξης λύσεων και ύπαρξης κοινά αποδεκτών στόχων.

Η σημασία της χάραξης στρατηγικής μεσοπρόθεσμων και μακροπρόθεσμων στόχων στον χώρο της Ναυτικής Εκπαίδευσης.
Τα νέα εκπαιδευτικά προγράμματα των ΑΕΝ.

Η ανάγκη ύπαρξης σύγχρονου εκπαιδευτικού εξοπλισμού για την διδασκαλία των μαθημάτων βάσει των νέων αναλυτικών προγραμμάτων και εμπλουτισμού των βιβλιοθηκών.

Οι καινοτόμες υπηρεσίες υποστήριξης της εκπαιδευτικής διαδικασίας και γραμματειακής λειτουργίας των Σχολών Ε.Ν., που μπορούν να παρασχεθούν με τη βοήθεια της Πληροφορικής.

Οι προσδοκίες των σπουδαστών για εκπαίδευση υψηλού επιπέδου, η ανάγκη για υποστήριξη της διαβίωσής τους και βελτίωση της λειτουργίας και υποδομών των Σχολών τους και το έντονο ενδιαφέρον τους για έγκαιρη ναυτολόγηση κατά τα εκπαιδευτικά ταξίδια τους.

Η έλλειψη μόνιμου εκπαιδευτικού προσωπικού σε όλες τις δραστηριότητες ναυτικής εκπαίδευσης, η ανάγκη διαρκούς επιμόρφωσης των εκπαιδευτών όπως και ενίσχυσης του αριθμού των ναυτοδιδασκάλων, η σκοπιμότητα καθιέρωσης μητρώου πιστοποιημένων εκπαιδευτών και εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων, καθώς και διαδικασιών αξιολόγησης της εκπαιδευτικής διαδικασίας στη Σχολή και επί πλοίου.

Η ενσωμάτωση και εφαρμογή των νέων προγραμμάτων ΚΕΣΕΝ, η ανάγκη αναθεώρησης του κανονισμού εκπαίδευσής τους και η ανάγκη αναβάθμισης του εκπαιδευτικού εξοπλισμού και των βιβλιοθηκών τους.

Η σημασία που αποδίδουν οι ναυτιλιακές εταιρείες στην εξειδικευμένη εκπαίδευση των στελεχών τους και η απαίτηση για ποιοτικά εκπαιδευμένα πληρώματα και για βελτίωση της πρακτικής εξάσκησης, δεξιοτήτων και ναυτοσύνης των Αξιωματικών Ε.Ν.

Η ιδιαίτερη αξία της κατευθυνόμενης εκπαίδευσης για την ολοκληρωμένη εκπαίδευση του σπουδαστή, η σημασία εξοικείωσής του με το πλοίο, οι ακολουθούμενες διαδικασίες ανάγκης –γυμνασίων– ISM - ISPS, η συμμετοχή του σε εκτέλεση φυλακών και ο σημαντικός ρόλος που διαδραματίζει ο εκπαιδευτής Αξιωματικός.

Η δυσκολία έγκαιρης ολοκλήρωσης των εκπαιδευτικών ταξιδιών των σπουδαστών, ιδιαιτέρως δε των σπουδαστριών.

Η αναθεώρηση και εκσυγχρονισμός των εγχειριδίων κατευθυνόμενης εκπαίδευσης επί πλοίου, η καλύτερη ενημέρωση και καθοδήγηση των εκπαιδευτών αξιωματικών και η καθιέρωση επικοινωνίας της Σχολής με τον εκπαιδευτή Αξιωματικό.

Η σκοπιμότητα καθιέρωσης καλύτερης επικοινωνίας Σχολών - ναυτιλιακών εταιρειών.

Η σημασία επαρκούς γνώσης ναυτικών μαθημάτων και Αγγλικών, όπως και επίδειξης ήθους, υπευθυνότητας και πειθαρχίας από πλευράς σπουδαστών για την επιτυχή ολοκλήρωση των εκπαιδευτικών τους ταξιδιών.

Η ιδιαίτερη κουλτούρα του ναυτικού επαγγέλματος, η οποία δεν βοηθά την ένταξη των γυναικών στα πλοία.

Τα πλήρη πρακτικά του Συνεδρίου θα εκδοθούν μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2014.

εκ