Εργαστήρια

...στις νέες Τεχνολογίες

Μαθητές 12-18 ετών εξοικειώνονται με τον Προγραμματισμό, την Ηλεκτρονική και την Ρομποτική.

Στον δεύτερο όροφο του Κέντρου Αthena βρίσκεται η Αίθουσα Εργαστηρίων. Τα εργαστήρια απευθύνονται αποκλειστικά σε μαθητές 12-18 ετών και στόχος τους είναι η γνωριμία και η εξοικείωση των μαθητών με τους τομείς των νέων τεχνολογιών.

Με την παρακολούθηση κύκλων εξειδικευμένων εργαστηρίων, οι μαθητές αποκτούν γνώσεις στα Μαθηματικά και την αλγοριθμική σκέψη, εξοικειώνονται με τον Προγραμματισμό, την Ηλεκτρονική και τη Ρομποτική και εξερευνούν εργαλεία του μέλλοντος.

Κατά τη διάρκεια των εργαστηρίων οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες 2-3 ατόμων, συνεργάζονται και καλούνται να δώσουν λύσεις σε απλά προβλήματα, χρησιμοποιώντας κριτική σκέψη και δημιουργικότητα, ώστε να κατορθώσουν να ολοκληρώσουν τον στόχο του κάθε εργαστηρίου και να εφαρμόσουν στην πράξη όσα έμαθαν.

Από Δευτέρα έως και Τετάρτη (10:00 - 13:00) πραγματοποιούνται εργαστήρια για σχολικές ομάδες, ενώ το Σάββατο και την Κυριακή (11:00 - 14:00) οργανώνονται κύκλοι εργαστηρίων για μεμονωμένους μαθητές.

Εργαστήρια για το κοινό

Κατασκεύασε και προγραμμάτισε το πρώτο σου ρομπότ