Εργαστήρια

Εργαστήρια στις νέες Τεχνολογίες

Μαθητές 12-18 ετών γνωρίζουν και εξοικειώνονται με τον Προγραμματισμό, την Ηλεκτρονική και την Ρομποτική.

Στον δεύτερο όροφο του Αthena βρίσκεται και η Αίθουσα Εργαστηρίων, ένας ειδικά εξοπλισμένος χώρος που απευθύνεται αποκλειστικά σε μαθητές 12-18 ετών και στοχεύει στην γνωριμία και εξοικείωσή τους με τις νέες τεχνολογίες.

Με την συμμετοχή τους σε κύκλους εξειδικευμένων εργαστηρίων, οι μαθητές αποκτούν γνώσεις στα Μαθηματικά και την αλγοριθμική σκέψη, εξοικειώνονται με τον Προγραμματισμό, την Ηλεκτρονική και τη Ρομποτική και εξερευνούν εργαλεία του μέλλοντος. Κατά τη διάρκεια των εργαστηρίων τα παιδιά σε μικρές ομάδες, καλούνται να συνεργαστούν και να δώσουν λύσεις σε απλά προβλήματα, επιστρατεύοντας την κριτική τους σκέψη και τη δημιουργικότητά τους, προκειμένου να ολοκληρώσουν τον στόχο του κάθε εργαστηρίου, εφαρμόζοντας τις νέες τους γνώσεις.

Από Δευτέρα έως και Τετάρτη (10:00 - 13:00) πραγματοποιούνται εργαστήρια για σχολικές ομάδες, ενώ το Σάββατο και την Κυριακή (11:00 - 14:00) οργανώνονται κύκλοι εργαστηρίων για μεμονωμένους μαθητές.

Εργαστήρια για το κοινό

Κατασκεύασε και προγραμμάτισε το πρώτο σου ρομπότ