Από τις λέξεις στα κόμικς

Δημιουργία κόμικ μέσω λογισμικού | Ηλικίες: 12-15

Το εργαστήριο απευθύνεται σε μαθητικές ομάδες Γυμνασίου και διαρκεί περίπου 2 ώρες. Πρόκειται για ένα πρωτότυπο βιωματικό πρόγραμμα που προέκυψε από τη συνεργασία της Βιβλιοθήκης και του Εργαστηρίου Τεχνολογίας UTech Lab.

Σκοπός του προγράμματος είναι τόσο να εισαγάγει τους μαθητές, με ευχάριστο τρόπο, σε βασικές ενότητες της μεθοδολογίας έρευνας, όσο και να τους εξοικειώσει με την τεχνική δημιουργίας κόμικ, μέσω ενός λογισμικού.

Επιπλέον αυτών, το εργαστήριο αποσκοπεί στο να καλλιεργήσει την κριτική σκέψη των μαθητών και να τους ενθαρρύνει προς την ενεργή και ομαδική εργασία.

Στο πρώτο μέρος του προγράμματος, οι μαθητικές ομάδες καλούνται να αναζητήσουν πληροφορίες από την ποικιλία πηγών της Βιβλιοθήκης και να τις αξιοποιήσουν για να αφηγηθούν μία ιστορία με αφορμή ένα συγκεκριμένο θέμα.

Στο δεύτερο μέρος, δημιουργούν μία φανταστική ιστορία, την οποία μετατρέπουν σε κόμικς με τη βοήθεια ειδικού λογισμικού.

Το πρόγραμμα έχει λάβει την έγκριση του ΥΠΕΕΘ (182509/Δ7).

Για να δείτε τις ημερομηνίες και τις ώρες διεξαγωγής, πατήστε εδώ.

Ίδρυμα Ευγενίδου

ΕΠΙΛΟΓΕΣ