εκ

Βιβλιοθήκη Σχολών Μαθητείας Ο.Α.Ε.Δ. (1973 -1976)

Βιβλία για τους μαθητές των σχολών του Ο.Α.Ε.Δ.

Τον Ιούλιο του 1972 το Ίδρυμα Ευγενίδου υπέγραψε με τον Οργανισμό Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Ο.Α.Ε.Δ.) συμφωνητικό, με το οποίο ανέλαβε την συγγραφή και έκδοση των βιβλίων για τους μαθητές των εκπαιδευτικών μονάδων του οργανισμού αυτού.

Ο Ο.Α.Ε.Δ. ως φορέας εφαρμογής της πολιτικής για την απασχόληση του εργατικού δυναμικού της χώρας ακολουθούσε ευρύ πρόγραμμα εκπαίδευσης των νέων στα τεχνικά επαγγέλματα, που κάλυπταν το σύνολο σχεδόν των ειδικοτήτων του τεχνικού τομέα.

Την εποχή εκείνη λειτουργούσαν σε όλη τη χώρα 42 κέντρα και σχολές μαθητείας, όπου φοιτούσαν 12.000 μαθητευόμενοι σε 31 διαφορετικές ειδικότητες. Μεταξύ των ετών 1973-1976 εκδόθηκαν 6 τίτλοι βιβλίων, οι οποίοι δεν εκδίδονται πλέον από το Ίδρυμα Ευγενίδου.

Βιβλιοθήκη Σχολών Μαθητείας Ο.Α.Ε.Δ. (1973 -1976) Βιβλία για τους μαθητές των σχολών του Ο.Α.Ε.Δ.

Μαθηματικά - Τόμος Α'
Το Ίδρυμα Ευγενίδου παρέχει ελεύθερα τα εκτός κυκλοφορίας βιβλία του στον ιστότοπό του, έχοντας ως σκοπό του την συμβολή στην εκπαίδευση των νέων στο επιστημονικό και τεχνικό πεδίο. Ωστόσο, διευκρινίζεται ότι η εν λόγω άδεια παρέχεται μόνον για ιδιωτική χρήση και απαγορεύεται η αναδημοσίευση και γενικά η αναπαραγωγή των εκδόσεων του Ιδρύματος Ευγενίδου, η αποθήκευσή τους σε βάση δεδομένων, η αναμετάδοσή τους σε ηλεκτρονική ή οποιαδήποτε άλλη μορφή και η φωτοανατύπωσή τους με οποιονδήποτε τρόπο, χωρίς την γραπτή άδεια του Ιδρύματος Ευγενίδου.
Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε αναλυτικά: https://www.eef.edu.gr/el/oroi-hrisis/oroi-hrisis-site/

x

Το βιβλίο αυτό αποβλέπει στο να δώσει τις βασικές και απαραίτητες γνώσεις, ώστε οι μαθητές να καταστούν ικανοί να λύνουν τα προβλήματα που θα αντιμετωπίσουν τόσο ως μαθητευόμενοι όσο και ως τεχνίτες. Σκοπός του βιβλίου είναι ο μαθητής να κατανοήσει πλήρως τις βασικές μαθηματικές έννοιες, να τις αφομοιώσει και έτσι να μπορεί να τις χρησιμοποιήσει.

Μαθηματικά - Τόμος Α'

x

Το βιβλίο αυτό, που αποτελεί συνέχεια του πρώτου τόμου των Μαθηματικών, αποβλέπει στο να δώσει τις βασικές και απαραίτητες γνώσεις, ώστε οι μαθητές να καταστούν ικανοί να λύνουν τα προβλήματα που θα αντιμετωπίσουν τόσο ως μαθητευόμενοι όσο και ως τεχνίτες. Σκοπός του βιβλίου είναι ο μαθητής να κατανοήσει πλήρως τις βασικές μαθηματικές έννοιες, να τις αφομοιώσει και έτσι να μπορεί να τις χρησιμοποιήσει.

Νεοελληνικά Αναγνώσματα

x

Σκοπός της συλλογής αυτών των κειμένων είναι να παρέχει στους μαθητές των κατωτέρων Τεχνικών Σχολών ένα βιβλίο ευχάριστο και ταυτόχρονα ανταποκρινόμενο στο αναλυτικό πρόγραμμα και τις διδακτικές ανάγκες. Στο βιβλίο υπάρχει εκτεταμένη εισαγωγή, που κατατοπίζει τον μαθητή σχετικά με τη νεοελληνική λογοτεχνία, με σύντομη αναγωγή στην αρχαία και βυζαντινή εποχή.

Υγιεινή και ασφάλεια εργαζομένων

x

Σκοπός του βιβλίου αυτού είναι η παροχή γνώσεων για την υγιεινή και την ασφάλεια των εργαζομένων, οι οποίες έχουν εξαιρετική σημασία για την πρόληψη των εργατικών ατυχημάτων και ενδιαφέρουν εργαζόμενους και εργοδότες. Έτσι, μέσα από το παρόν εγχειρίδιο επιδιώκεται η υπόδειξη βασικών κανόνων και κατάλληλων μέτρων προστασίας για τον περιορισμό των εργατικών ατυχημάτων.

Φυσική

x

Το παρόν βιβλίο αποτελεί στοιχειώδη εισαγωγή στον κόσμο της Φυσικής. Κατά τη συγγραφή του κατεβλήθη προσπάθεια ώστε η περιγραφή των διαφόρων φαινομένων να γίνεται κατ’ αρχήν πειραματικώς, προκειμένου να επιτυγχάνεται από τον μαθητή η αβίαστη και επαγωγική εξαγωγή συμπερασμάτων. Επί πλέον, τα σχήματα επελέγησαν με μεγάλη επιμέλεια, ώστε να είναι κατά το δυνατόν παραστατικότερα.

Χημεία

x

Το παρόν βιβλίο περιορίζεται σε στοιχειώδεις βασικές γνώσεις, οι οποίες έχουν διατυπωθεί και παρουσιάζονται με τον απλούστερο, σαφέστερο, ακριβέστερο και πληρέστερο δυνατό τρόπο. Έχει εμπλουτισθεί με παραστατικά σχήματα και αποτελείται από δύο μέρη: το πρώτο περιλαμβάνει τις γενικές γνώσεις που θα βοηθήσουν τον μαθητή στην κατανόηση του δεύτερου μέρους, το οποίο αναφέρεται στις ιδιότητες και τις χρήσεις των κυριοτέρων στοιχείων, των κραμάτων και των ενώσεών τους.

εκ