Αναλυτικά προγράμματα σπουδών των σχολών Εμπορικού Ναυτικού

Υπό την αιγίδα του Ιδρύματος Ευγενίδου η ανανέωση των αναλυτικών προγραμμάτων σπουδών των σχολών του Εμπορικού Ναυτικού

Το Ίδρυμα Ευγενίδου έχει πραγματοποιήσει δύο συνεργασίες με το Υπουργείο Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, αναλαμβάνοντας υπό την αιγίδα του την αναμόρφωση των αναλυτικών προγραμμάτων σπουδών των σχολών αυτών.

Κατά την περίοδο 2012-2013, με απόφαση του Υπουργείου Ναυτιλίας και Αιγαίου, ανετέθη στην Επιτροπή Εκδόσεων του Ιδρύματος Ευγενίδου η σύσταση ειδικής ομάδας εργασίας εμπειρογνωμόνων, η οποία επικαιροποίησε τα αναλυτικά προγράμματα σπουδών των ΑΕΝ, των ΚΕΣΕΝ και των ειδικών σχολείων Πλοιάρχων και Μηχανικών, εφαρμόζοντας τις νέες απαιτήσεις εκπαίδευσης και πιστοποίησης των ναυτικών της ΔΣ STCW 1978 (Standards of Training, Certification and Watchkeeping for seafarers- Manila amendments 2010).

Με το πέρας των εργασιών, παραδόθηκαν στο Υπουργείο είκοσι δύο (22) σχέδια αναλυτικών προγραμμάτων: ΚΕΣΕΝ Πλοιάρχων, ΚΕΣΕΝ Μηχανικών, ΚΕΣΕΝ ΡΗ-ΡΕ, Refresher Α΄-Β΄ Μηχανικών, Refresher Γ΄ Μηχανικών, Ειδικά Σχολεία Δεξαμενοπλοίων, Επιβατηγών, Ηλεκτροτεχνικών Αξιωματικών, Ιατρικής Μέριμνας, Σωστικών και Πυροσβεστικών Μέσων, Σωστικών και Πυροσβεστικών Μέσων 5ετίας, Συνεχούς Ικανότητας Α΄ Μηχανικών, Συνεχούς Ικανότητας Β΄ Μηχανικών, Συνεχούς Ικανότητας Γ΄ Μηχανικών, Συνεχούς Ικανότητας ΡΗ-ΡΕ, Προσαρμογή Μανίλα Α-Β-Γ Πλοίαρχοι, BRM-BTM, Αγγλικά ΚΕΣΕΝ Πλοιάρχων, ISPS, Συνεχούς Ικανότητας Πλοιάρχων, Tanker Safety, ECDIS.

Τέσσερα χρόνια μετά, την περίοδο 2017-2018, το Υπουργείο Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής συνέστησε δύο επιτροπές εμπειρογνωμόνων Πλοιάρχων και Μηχανικών για την αναμόρφωση των αναλυτικών προγραμμάτων σπουδών των ΑΕΝ.

Οι επιτροπές τέθηκαν υπό την αιγίδα του Ιδρύματος Ευγενίδου σε άμεση συνεργασία με τους υπηρεσιακούς παράγοντες της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Ναυτικών του ΥΝΑΝΠ, τους αρμόδιους συνεργάτες του ΥΝΑΝΠ και την Επιτροπή Εκδόσεων του Ιδρύματος Ευγενίδου, με σκοπό την αναμόρφωση των αναλυτικών προγραμμάτων σπουδών των ΑΕΝ με βάση τα όσα προβλέπονται από την Διεθνή Σύμβαση STCW, τον Διεθνή Ναυτιλιακό Οργανισμό (IMO - International Maritime Organization) και την European Maritime Safety Agency (EMSA).

Στις επιτροπές συμμετείχαν εκπρόσωποι της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Ναυτικών του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, καθηγητές των ΑΕΝ, των Πανεπιστημίων Πειραιώς, Αιγαίου και Δυτικής Αττικής, καθώς και εκπρόσωποι της ναυτιλιακής βιομηχανίας.

Συντονιστής των επιτροπών εκ μέρους του Ιδρύματος Ευγενίδου ορίστηκε ο Ναύαρχος (ε.α.) Δημήτριος Μπαντιάς, Επίτιμος Αρχηγός του Λιμενικού Σώματος. Τα νέα αναλυτικά προγράμματα σπουδών παραδόθηκαν στο Υπουργείο τον Δεκέμβριο του 2018.

νε