εκ

Εκδόσεις σε Συνεργασία με τον Σ.Ε.Β (2002 - 2004)

Εγχειρίδια για την εφαρμογή του προγράμματος "Επιχειρηματικότητα νέων"

Το Ίδρυμα σε συνεργασία με τον ΣΕΒ προέβη στην μετάφραση και έκδοση 6 εγχειριδίων (3 για τον μαθητή και 3 για τον καθηγητή), που χρησιμοποιήθηκαν κατά την πιλοτική εφαρμογή του προγράμματος «Επιχειρηματικότητα Νέων» με έγκριση του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.

Το Πρόγραμμα αυτό σκοπό είχε να εκπαιδεύει νέους, ώστε να κατανοήσουν την λειτουργία της αγοράς και των επιχειρήσεων, προκειμένου να βελτιώσουν την ποιότητα της ζωής τους. Με την ολοκλήρωση του προγράμματος «Επιχειρηματικότητα Νέων» τα βιβλία της Σειράς αυτής έπαψαν να εκδίδονται από το Ίδρυμα Ευγενίδου.

Εκδόσεις σε Συνεργασία με τον Σ.Ε.Β (2002 - 2004) Εγχειρίδια για την εφαρμογή του προγράμματος "Επιχειρηματικότητα νέων"

Επιχειρηματικότητα Νέων - Η Επιχείρηση σε δράση (Μαθητή) (β' έκδοση)
Το Ίδρυμα Ευγενίδου παρέχει ελεύθερα τα εκτός κυκλοφορίας βιβλία του στον ιστότοπό του, έχοντας ως σκοπό του την συμβολή στην εκπαίδευση των νέων στο επιστημονικό και τεχνικό πεδίο. Ωστόσο, διευκρινίζεται ότι η εν λόγω άδεια παρέχεται μόνον για ιδιωτική χρήση και απαγορεύεται η αναδημοσίευση και γενικά η αναπαραγωγή των εκδόσεων του Ιδρύματος Ευγενίδου, η αποθήκευσή τους σε βάση δεδομένων, η αναμετάδοσή τους σε ηλεκτρονική ή οποιαδήποτε άλλη μορφή και η φωτοανατύπωσή τους με οποιονδήποτε τρόπο, χωρίς την γραπτή άδεια του Ιδρύματος Ευγενίδου.
Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε αναλυτικά: https://www.eef.edu.gr/el/oroi-hrisis/oroi-hrisis-site/

x

Το βιβλίο αυτό είναι η πρώτη έκδοση στην ελληνική γλώσσα, σε συνεργασία του ΣΕΒ με το Ίδρυμα Ευγενίδου, του βιβλίου «Business Matters». Το βιβλίο χρησιμοποιήθηκε ως υποστηρικτικό υλικό για το πιλοτικό πρόγραμμα «Επιχειρηματικότητα Νέων», που είχε ως στόχο την ενίσχυση του πνεύματος της επιχειρηματικότητας των νέων σε σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαιδεύσεως στην Ελλάδα.

Επιχειρηματικότητα Νέων - Η Επιχείρηση σε δράση (Οδηγός για Συμβούλους και Καθηγητές) (β' έκδοση)

x

Το βιβλίο αυτό είναι η πρώτη έκδοση στην ελληνική γλώσσα, σε συνεργασία του ΣΕΒ με το Ίδρυμα Ευγενίδου, του βιβλίου «Enterprise in action, guide for consultants and teachers». Το βιβλίο χρησιμοποιήθηκε ως υποστηρικτικό υλικό για το πιλοτικό πρόγραμμα «Επιχειρηματικότητα Νέων», που είχε ως στόχο την ενίσχυση του πνεύματος της επιχειρηματικότητας των νέων σε σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαιδεύσεως στην Ελλάδα.

Επιχειρηματικότητα Νέων - Οικονομία και Εγώ (Μαθητή) (β' έκδοση)

x

Το βιβλίο αυτό είναι η πρώτη έκδοση στην ελληνική γλώσσα, σε συνεργασία του ΣΕΒ με το Ίδρυμα Ευγενίδου, του βιβλίου «Personal Economics, Econ and Me, Workbook». Το βιβλίο χρησιμοποιήθηκε ως υποστηρικτικό υλικό για το πιλοτικό πρόγραμμα «Επιχειρηματικότητα Νέων», που είχε ως στόχο την ενίσχυση του πνεύματος της επιχειρηματικότητας των νέων σε σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαιδεύσεως στην Ελλάδα.

Επιχειρηματικότητα Νέων - Οικονομία και Εγώ (Οδηγός για Συμβούλους και Καθηγητές) (β' έκδοση)

x

Το βιβλίο αυτό είναι η πρώτη έκδοση στην ελληνική γλώσσα, σε συνεργασία του ΣΕΒ με το Ίδρυμα Ευγενίδου, του βιβλίου «Personal Economics Guide for consultants and teachers». Το βιβλίο χρησιμοποιήθηκε ως υποστηρικτικό υλικό για το πιλοτικό πρόγραμμα «Επιχειρηματικότητα Νέων», που είχε ως στόχο την ενίσχυση του πνεύματος της επιχειρηματικότητας των νέων σε σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαιδεύσεως στην Ελλάδα.

Επιχειρηματικότητα Νέων - Παγκόσμια Αγορά (Μαθητή) (β' έκδοση)

x

Το βιβλίο αυτό είναι η πρώτη έκδοση στην ελληνική γλώσσα, σε συνεργασία του ΣΕΒ με το Ίδρυμα Ευγενίδου, του βιβλίου «Global Trade». Το βιβλίο χρησιμοποιήθηκε ως υποστηρικτικό υλικό για το πιλοτικό πρόγραμμα «Επιχειρηματικότητα Νέων», που είχε ως στόχο την ενίσχυση του πνεύματος της επιχειρηματικότητας των νέων σε σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαιδεύσεως στην Ελλάδα.

Επιχειρηματικότητα Νέων - Παγκόσμια Αγορά (Οδηγός για Συμβούλους και Καθηγητές) (β' έκδοση)

x

Το βιβλίο αυτό είναι η πρώτη έκδοση στην ελληνική γλώσσα, σε συνεργασία του ΣΕΒ με το Ίδρυμα Ευγενίδου, του βιβλίου «The International Marketplace Guide for Consultants and Teachers». Το βιβλίο χρησιμοποιήθηκε ως υποστηρικτικό υλικό για το πιλοτικό πρόγραμμα «Επιχειρηματικότητα Νέων», που είχε ως στόχο την ενίσχυση του πνεύματος της επιχειρηματικότητας των νέων σε σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαιδεύσεως στην Ελλάδα.

εκ