Το Ίδρυμα Ευγενίδου αποχαιρετά τον Νικόλαο Γαλιατσάτο, συγγραφέα του βιβλίου Αντοχή Υλικών, που από το 2011 αποτελεί εκπαιδευτικό εγχειρίδιο για τους σπουδαστές και τις σπουδάστριες των Σχολών Μηχανικών των Ακαδημιών του Εμπορικού Ναυτικού.

Ο Νικόλαος Γαλιατσάτος υπήρξε συνεργάτης του Ιδρύματος Ευγενίδου επί πολλά χρόνια, συμβάλλοντας στις προσπάθειές του να προσφέρει ποιοτικά εκπαιδευτικά βιβλία στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού.

Ακολουθεί σύντομο βιογραφικό του:

Νικόλαος Δ. Γαλιατσάτος (1953-2023)

Γεννήθηκε στο χωριό Δεμουτσαντάτα Κεφαλονιάς και ήταν πτυχιούχους του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Πατρών. Εργάστηκε για σχεδόν 40 έτη ως εκπαιδευτικός στον χώρο της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στην Κεφαλονιά, αρχικά στον ιδιωτικό τομέα, μέχρι το 1994, και στη συνέχεια, μέχρι το 2015, στον δημόσιο τομέα. Επέδειξε αξιοσημείωτη αφοσίωση στο εκπαιδευτικό έργο, αγάπη και προσφορά προς τους μαθητές του, συμβάλλοντας ουσιαστικά στη διαπαιδαγώγησή τους. Κατά τη θητεία του υπηρέτησε, μεταξύ άλλων, ως  Διευθυντής στο 3ο Γυμνάσιο Αργοστολίου, κερδίζοντας την εκτίμηση των συναδέλφων του και την αγάπη των μαθητών του.

Διετέλεσε Πρόεδρος της κοινότητας Τρωιαννάτων Κεφαλονιάς από το 1984 μέχρι το 1990, καθώς και Πρόεδρος, Αντιπρόεδρος και Γενικός Γραμματέας, επί σειρά ετών, της Ένωσης Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης Κεφαλονιάς και Ιθάκης και εκπρόσωπός της στην Ομοσπονδία Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης.

ιε