Επιστήμη των πολιτών στο σχολείο

Εργαλειοθήκη για Εκπαιδευτικούς

Η Επιστήμη των Πολιτών ως μία ακμάζουσα πρακτική περιλαμβάνει τη συμμετοχή του κοινού σε δραστηριότητες και διαδικασίες που λαμβάνουν χώρα κατά τη διάρκεια μίας επιστημονικής έρευνας. Οι πολίτες χωρίς συγκεκριμένη εμπειρογνωμοσύνη και με την βοήθεια επιστημόνων, συμβάλλουν σε μία συγκεκριμένη έρευνα με τη δική τους σκέψη, γνώση, εργαλεία και πόρους. Αναπτύσσουν ερωτήματα, συμμετέχουν στον σχεδιασμό πειραμάτων, παρέχουν νέα δεδομένα, χρησιμοποιούν ή κατασκευάζουν πειραματικές συσκευές και αισθητήρες και ερμηνεύουν δεδομένα δημιουργώντας αποτελέσματα που είναι ενδιαφέροντα για πολλές εφαρμογές.

Η Εργαλειοθήκη της Επιστήμης των Πολιτών στο σχολείο είναι μία διεπιστημονική ενότητα και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, προκειμένου να εκπαιδευτούν στην διεξαγωγή πειραμάτων. Στόχος της «εργαλειοθήκης» είναι η συν-δημιουργία ενός πειράματος «Επιστήμης των Πολιτών» με βάση τις κοινωνικές ανησυχίες των μαθητών/τριών, γνωρίζοντας ότι τα αποτελέσματα αυτού του πειράματος μπορεί να έχουν τοπικό κοινωνικό αντίκτυπο.

Ως εκ τούτου, αναφερόμαστε σε αυτό το συγκεκριμένο υλικό ως Εργαλειοθήκη της Επιστήμης των Πολιτών για την κοινωνική αλλαγή. Το ερευνητικό πλαίσιο της Επιστήμης των Πολιτών για την κοινωνική αλλαγή είναι το πεδίο της έρευνας για την ανθρώπινη συμπεριφορά.

Μέσα από απλά παιχνίδια βασισμένα σε καλά τεκμηριωμένα κοινωνικά διλήμματα κατανοούνται έννοιες όπως η συνεργασία, η γενναιοδωρία, η ενσυναίσθηση, η δικαιοσύνη, η αμοιβαιότητα, η εμπιστοσύνη, η αισιοδοξία κ.λπ.. Αυτές οι έννοιες μπορούν να συμβάλουν άμεσα στην κοινωνική ευημερία των κατοίκων μίας πόλης. Τα απλά παιχνίδια ενσωματώνονται σε μία ελκυστική πειραματική εγκατάσταση τοποθετημένη σε αστικούς δημόσιους χώρους και προσκαλώντας τους πεζούς να παίξουν ως εθελοντές, διασφαλίζεται η συμμετοχή ενός αντιπροσωπευτικού τμήματος των χρηστών/τριών των δημόσιων χώρων και, ως εκ τούτου, των κατοίκων της πόλης.

Οι μαθητές/τριες ενώ σχεδιάζουν τα πειράματα της Επιστήμης των Πολιτών, συμμετέχουν σε μία διεπιστημονική και δημιουργική διαδικασία, όπου τα όρια μεταξύ των επιστημονικών κλάδων όπως η Θεωρία των Παιγνίων, η Κοινωνιολογία, τα Μαθηματικά, η Σχεδίαση, η Επικοινωνία, ο Πολεοδομικός Σχεδιασμός, η Οικονομία και οι Νέες Τεχνολογίες (ΤΠΕ), αμβλύνονται.

Η εργαλειοθήκη της Επιστήμης των Πολιτών, η οποία έχει αναπτυχθεί από μία ερευνητική ομάδα του Πανεπιστημίου της Βαρκελώνης, εμφανίζεται στην ενότητα «Επιστήμη των Πολιτών» στην εκπαιδευτική πλατφόρμα του Ευρωπαϊκού εκπαιδευτικού έργου STEM4Youth Educational Platform. Προτείνεται για μαθητές/τριες ηλικίας 14-17 ετών.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε στο τηλέφωνο: 210 94 69 626 ή στο email: projects@eef.edu.gr.

επ