εκ

Βιβλιοθήκη Τεχνικού και Επαγγελματικού Λυκείου (1978 έως σήμερα)

Διδακτικά βιβλία για μαθητές Α', Β' και Γ' Λυκείου

Όταν το 1978 με την μεγάλη εκπαιδευτική μεταρρύθμιση ιδρύθηκαν τα Τεχνικά και Επαγγελματικά Λύκεια, το Υπουργείο Παιδείας ανέθεσε και πάλι στο Ίδρυμα Ευγενίδου την συγγραφή και έκδοση βιβλίων για τους μαθητές των τριών τάξεων του Λυκείου.

Μέχρι το 1999 είχαν συγγραφεί και εκδοθεί 171 τίτλοι, οι οποίοι κάλυπταν τις ανάγκες των μαθητών κατά τομείς. Το 1985, μετά την ολοκλήρωση της σειράς αυτής, η Επιτροπή Εκδόσεων του Ιδρύματος σε συνεργασία με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και το ΥΠ.Ε.Π.Θ απέστειλε επιστολή προς τους συγγραφείς, στην οποία είχαν επισυναφθεί και όσες παρατηρήσεις επί του περιεχομένου των βιβλίων είχαν διατυπωθεί για να περιληφθούν σε δεύτερη έκδοσή τους.

Έτσι, 80 τίτλοι εκδόθηκαν σε β' ή γ' έκδοση μεταξύ των ετών 1985-1999. Ορισμένα βιβλία από αυτά εξακολουθούν να χρησιμοποιούνται και μετά την συγγραφή των νέων, στην οποία δεν μετείχε το Ίδρυμα.

εκ